Üritused

Suvel kena reisida

Ilus suvi  hakkab läbi saama ja ka pensionärid naasevad suvepuhkuselt sotsiaalmajja  huvitavate tegevuste juurde. Meie eakad puhkavad juulis-augustis ja siis on maja tühi. Ainult osavus- ja lauamängude klubi ei raatsi puhata ja käib koos kogu suve talle määratud ajal, nad on tõelised fanaatikud.  Pensionärid puhkavad kes aias või põllulapil tegutsedes, kes lapselapsi kantseldades, kes rannamõnusid nautides, kes mitmesuguseid üritusi külastades..… Sel suvel 17. augustil korraldati Vaba Rahva Laul Pärnus Vallikäärus – osa võtsid ka meie koorid ja paljud eakad. Nad jagasid õhinal muljeid, kui hästi oli kõik korraldatud – valmis olid uued laulikud ja esitada sai ka Alo Mattiiseni kolme tähendusrikast laulu „Sind surmani“, „Ei ole üksi ükski maa“ ja „Eestlane olen ja eestlaseks jään“. Sündmus oli ülev ja väga eriline kogemus. Liidu mitmed ringid andsid kontserte nii oma linnas kui ka mujal. Näit. segaansambel Maarjahein käis Lõuna-Eestis ja andis kontserdi Aakre rahvamajas, saal oli täis ja kutsuti tagasi.

Vast kõige suuremat huvi pakuvad  suveperioodil eakatele ekskursioonid, mida korraldab nii juhatus kui ka ringid. Sel suvel on käidud 2 korda Arvo Pärdi keskuses Laulasmaal, kuna soovijaid oli palju; reisiti Lõuna-Eestis, kus saadi uusi ja huvitavaid muljeid Sangaste lossist, Pokumaalt, külastati Võru eakaid, kes võõrustasid meie rahvast kenasti – pakuti kehakinnitust ja anti humoorikas kontsert, teel koju põigati ka korraks Lätimaale; käidud on veel Põhja-Eestis  Narvani välja; sõidetud Läänemaal külastades huvitavaid kohti. Meelde jäi Nõva oma kuulsa puukiriku ja ilusa puhkekeskusega.

 Pikemalt tahan anda infot reisist Kuramaale liivlaste aladele kuni Kolka neeme tippu välja, mis kestis 2 päeva. Mulle pajatas reisist juhatuse liige Urve Hunt , kes aktiivse inimesena leiab aega suvel mitu ekskursiooni korraldada, ta rääkis:„ Reis sai teoks 5-6 augustil 40 pensionäriga. Esimene peatus oli Vidzeme looduskaitsealal Veczemju  liivakivipaljanditega mere -rannas. Piki randa on meri uuristanud kõrgele kaldale huvitavad koopad. Edasi läks sõit läbi Riia lääne poole. Teele  jäi ilus Jaunmoku loss oma kauni ümbrusega. Lossis on nüüd hotell,  varem olid korterid. Õhtupoolikul jõudsime Ventspilsi. Linnas olid äsja toimunud liivlaste päevad ja lillefestival. Märgin siin, et Lillefestivali esimese ja teise koha võitsid eestlased (Räpina ja Tartu võistkonnad). Ventspils on puhas, lilleskulptuuridega  ehitud sadamalinn. Siin võis kohata üle 20 eri variandis lehmaskulptuuri igasugusest kättesaadavast materjalist. Muulil oli koha sisse võtnud „meremees-lehm“. Õhtust sõime restoranis „Panorama“, sealt avanesid ilusad vaated linnale.  Öö veetsime hotellis  Vilnis. Pärast hommikusööki sõitsime piki rannikut Kolka neeme poole. Irbenes külastasime NSVL ajal olnud salajast  raadioastronoomia keskust. Nüüd on see kõik lätlaste valduses. Omal ajal töötas ja elas siin üle 2000 inimese, nüüd töötab siin ainult alla 10 inimese. Elumajad on  kui tondilossid oma mustade aknaaukudega. Ka praegu on siin salastatud asju, millest muidugi ei räägitud. Uurimistööd käivad, kuid teadlasi on puudu, kes suudaks kogu saadava materjali läbi töötada. Seal on kaks võimsat teleskoopi 32 m ja 16 m läbimõõduga.

Sõit läks edasi Lätimaa loodetipu poole kuhu jäävad liivlaste ajaloolised asulad. Mazirbes asus liivlaste keskus – rahvamaja. Rahvamaja juhataja tutvustas liivlaste elu siinkandis. Sajand ja rohkem tagasi  saabus siia elama ka eestlasi Saaremaa paeselt pinnalt. Nõukogude aeg keelas  merele mineku ja nii jäi pikkadeks aastateks siinne elukorraldus soiku ja näha on paatide surnuaed, kus kasutud paadid on kokku veetud ja nüüd juba puud kasvavad neist  läbi. Üle luidete käisime rannas.  Jõudsime  Kolka neeme tippu – maanina, kus kohtuvad kahe mere  veed – Balti meri ja Liivi laht. Tagasiteel külastasime Roja linna ja siinset kalurite muuseumi. Nüüd oli aeg koduteele asuda. Sõitsime veel Jurmalast läbi ja õhtuks jõudsime koju. Reis oli huvitav ja pakkus palju uusi elamusi.“

Suvi varsti möödub, ees ootab Eakate Päeva tähistamine ja elu läheb edasi oma tavalist rada. Soovin kõikidele head tervist ja aktiivset tegutsemist eakate organisatsioonides!

Maire Miglai, Pärnu Pensionäride Liit